ТОВ Геотоп

Геологія та геодезія в Києві

050-932-73-39
kiev@geotop.ua

Що розуміється під топогеодезической аерофотозніманням?

Під поняттям «топогеодезическая аерофотозйомка» маються на увазі геодезичні роботи, що включають комплекс взаємопов'язаних процесів і мають на меті складання топографічних карт і планів на основі фотографічних матеріалів, відзнятих з борта якого-небудь літального апарату. Аерофотозйомку виконують за допомогою спеціальної фотоапаратури, із заздалегідь заданою швидкістю отримання кадрів, що визначається:

Топогеодезична аерофотозйомка
 • швидкістю польоту, при якій проводиться аерофотозйомка;
 • висотою аерофотозйомки;
 • необхідним перекриттям (відсотком накладення сусідніх знімків один на одного).

Порядок аерофотозйомки

 1. Попереднє вивчення ділянки території, де намічена аерофотозйомка. Розробка маршрутів аерофотознімальних польотів. Розрахунок елементів аерофотозйомки.
 2. Визначення в межах зйомок ділянки і поблизу від нього пунктів опорної геодезичної мережі, яка буде необхідна, коли настане черга проводити корекцію спотворень зроблених фотознімків, прив'язувати результати аерофотозйомки до місцевості.
 3. Підготовка, перевірка, настройка знімальної апаратури і механізмів літаючого пристрою.
 4. Обліт знімаються земель по заданому маршруту і фотографування предмета аерофотозйомки - земельної ділянки або інженерного об'єкта (польотно-знімальні операції).
 5. Наступною необхідною стадією аерофотозйомки, протягом тривалого періоду, була лабораторна обробка фотоматеріалів (прояв плівок, друк зображень, їх закріплення). Поступово, з впровадженням в геодезію процесу цифрового фотографування, лабораторні технології для аерофотозйомки практично втратили значення.
 6. Заключним етапом аерофотозйомки є обробка відзнятого матеріалу - орторектіфікація (фотограмметрична обробка). Вона проводиться для виявлення і усунення на аерофотознімки неминучих спотворень і неточностей. В результаті, первинні матеріали аерофотозйомки перетворюються в ортофотоплани - мають витриманий по всій площі масштаб, якісні плани місцевості, які не поступаються в точності топогеодезичним матеріалами, отриманими методами наземної зйомки.

Чому завжди необхідна орторектіфікація аерофотознімків?

В ході польотно-знімального етапу аерофотозйомки неминуче присутність факторів, що викликають великі або менші спотворення в знятому фотоматеріалі. Спотворення виникають внаслідок:

 • рефракційних атмосферних оптичних явищ;
 • зміни висоти польоту літальних апаратів, з борта яких ведеться аерофотозйомка;
 • зміни кута нахилу оптичної осі фотоапаратури через трапляється бічного крену;
 • перепадів висоти рельєфу території, що покривається аерофотозніманням (особливо помітними бувають спотворення на сильно пересічених, гористих ділянках);
 • наявність спотворюючого ефекту, в різного ступеня вираженого у будь-який фотоапаратури, яка застосовується в ході аерофотозйомки.

Саме остання із зазначених причин виникнення спотворень при аерофотозніманню обумовлює і один з принципів якісної топогеодезической фотозйомки - проводити аерофотозйомку, застосовуючи одне і те ж обладнання на протязі всього циклу зйомки (орторектіфікаціонная обробка фотоматеріалу проходить набагато легше, якщо викривлення фотоапарата незмінний для всіх аерофотознімків).

В процесі фотограмметричної обробки знімків їх периферичні частини, як області найбільшого лінійного спотворення при аерофотозйомки, не беруться до уваги. Для створення ортофотоплану використовують лише серединні частини аерофотознімків (робочу площу), на яких спотворення мінімальні або зовсім відсутні. Робоча площа фотознімків визначається шляхом проведення прямих ліній в центрі зон поперечного та поздовжнього перекриття сусідніх кадрів.


Масштаб ортофотопланів місцевості

Ортофотоплани і карти, побудовані за результатами аерофотозйомки, як і будь-яка інша топогеодезическая документація, мають певний масштаб. Так називається чисельне вираження співвідношення відстані на плані місцевості з істинним відстанню. З урахуванням масштабу топогеодезической аерофотозйомки, вона поділяється на

 • дрібномасштабними аерофотозйомку (якщо масштаб дрібніше, ніж 1: 30000);
 • середньомасштабні аерофотозйомку (в інтервалі масштабів від 1: 30000 до 1: 10000);
 • великомасштабну аерофотозйомку (якщо масштаб фотопланов крупніше, ніж 1: 10000).

На сьогоднішній день, топогеодезической зйомкою в дрібних і середніх масштабах покрита практично вся площа Київської області, основні обсяги замовлень, одержуваних ТОВ «геотопів», припадають на аерофотозйомку великих масштабів. У цьому масштабному діапазоні знімають:

 • земельні ділянки, призначені для забудови;
 • сільськогосподарські поля та інші угіддя;
 • окремі об'єкти нерухомості.

Для великомасштабної аерофотозйомки дуже зручно використання різні моделі радіокерованих безпілотників, зокрема, високоманеврових квадрокоптера. Завдяки їх застосуванню, вартість аерофотозйомки стала набагато нижче, а якість ортофотопланів може не поступатися топографічним планам, побудованим на основі тахеометрической геодезичної зйомки або зйомці іншим наземним методом. При цьому, швидкість аерофотозйомки, особливо якщо необхідно виготовити план великої ділянки, набагато перевищує традиційні методи топографії.


Ваші відгуки та запитання:


Ваші питання, зауваження і побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення